Varenje je proces kojim telo razlaže hranu u materije koje su nam potrebne. Pretvara proteine u aminokiseline, ugljene hidrate u jednostavne šećere, a masti u masne kiseline.
Probavni sistem (ili digestivni trakt) apsorbuje ove hranljive materije, a zatim se one transportuju do svih ćelija kako bi organi mogli da obavljaju svoje svakodnevne funkcije. Energija iz hrane i zdrav digestivni trakt omogućavaju vam da gradite i održavate zdravo telo.
Istraživanja pokazuju da se zdrava creva oslanjaju na zdrav mikrobiom creva. Mikrobiom creva su sve „dobre“ bakterije koje žive u vašim crevima i rade sa vašim telom u varenju. Održavanje zdravog mikrobioma creva može pomoći u zdravlju creva, kao i kod stanja kože, visokog holesterola i zdrave težine.
Benefiti zdravog probavnog sistema
- Prevencija alergija: Kada hrana prođe kroz vaš digestivni trakt, vaša creva odlučuju koje stvari su bezbedne za vaše telo, a koje nisu. Na ovaj način, vaša creva igra važnu ulogu u prevenciji alergija na hranu.
- Funkcija imuniteta: Vaš digestivni trakt je jedna od prvih linija odbrane od infekcija od bakterija, virusa i parazita. Dakle, kada vaša creva rade kako treba, ona zapravo jačaju vaš imuni sistem i sprečavaju infekcije i upale.
- Metaboličko zdravlje: Zdrava creva takođe mogu držati nivo šećera i holesterola pod kontrolom. Ovo vam može pomoći da održite zdravu težinu i smanjite rizik od srčanih oboljenja.
- Regulacija raspoloženja: Istraživanja pokazuju da zdrav mikrobiom creva čak utiče na raspoloženje i stres.
Simptomi problema sa varenjem
Većina osoba zna kada im se varenje pokvari. Može biti suptilno, poput promene apetita ili osećaja kretanja u crevima, ali može biti i ozbiljno, poput bolnog nadimanja koje može značajno uticati na vaš svakodnevni život.
Simptomi se mogu razlikovati od osobe do osobe:
- Nadimanje ili gasovi
- Zatvor
- Dijareja
- Nepravilnost pokreta creva
- Gubitak apetita ili mučnina
- Bol u stomaku ili grčevi
Pored simptoma u vašem sistemu organa za varenje takođe možete iskusiti:
- Umor
- Promene na koži
- Bol u zglobovima
- Promene težine
- Glavobolju
- Promene raspoloženja
Šta jesti za bolje varenje?
Ono što jedete može da promeni koliko dobro funkcioniše vaš digestivni trakt. Neke namirnice poput mesa ili masne hrane teže se svare i usporavaju rad creva. Druge namirnice poput kofeina ili zamene za šećer ubrzavaju varenje. I jedno i drugo može dovesti do neprijatnih simptoma i lošeg varenja.
Bilo kako bilo, najpre uvedite probiotike u vašu ishranu, najbolje putem suplementacije. Probiotske, dobre bakterije su najbolji saveznik u borbi protiv simptoma lošeg varenja.
Mnoga klinička istraživanja su razmatrala različite dijete i njihov uticaj na zdravlje creva i mikrobiom. Ako ste primetili da vaša dosadašnja ishrana više pravi štete nego koristi, promenite navike u ishrani. Rezultati svih dosadašnjih istraživanja idu u prilog dva načina ishrane:
- Mediteranska ishrana: Ovo je uravnotežena i zdrava ishrana koju praktikuju mediteranski narodi. Naglasak je na povrću, maslinovom ulju, zdravim mastima i proteinima iz izvora poput orašastih plodova i morskih plodova. Dobro je poznata po načinu na koji smanjuje rizik od srčanih oboljenja i dijabetesa. Ali istraživanja takođe pokazuju da mediteranska ishrana poboljšava mikrobiom creva, raspoloženje i funkciju mozga. Moja preporuka ide upravo ovom vidu ishrane. Riba je kao odličan izvor najkvalitetnijih proteina i veoma svarljiva kao i povrće kojim ova ishrana obiluje.
- Biljna ishrana: Ovaj način ishrane koji praktikuju vegani stavlja biljne proizvode kao glavni izvor svih vaših makronutrijenata, uključujući i proteine. Ima puno mahunarki, žitarica, orašastih plodova i povrća. Istraživanja pokazuju da smanjuje rizik od mnogih bolesti uključujući rak debelog creva, gojaznost i bolesti srca. Nedostatak ovog vida ishrane je odsustvo važnog vitamina B12 kojeg u biljnim namirnicama ima malo ili nimalo, pa je potrebna suplementacija.
Napravite prvi korak za bolje varenje!
Bitno je znati da nismo svi isti i da nekim osobama ne odgovaraju jedne ili druge namirnice. Nekima recimo smetaju gljive i pasulj, a recimo dobro podnose tikvice i ribu. Ako ste primetili da vam neke namirnice smetaju u probavi i izazivaju gorepomenute simptome, zabeležite to u vašem dnevniku ishrane i – zamenite tu namirnicu drugom koja ne izaziva problem. Ovaj proces je ponekad igra mačke i miša, ali kada izbacite one izazivače problema sa varenjem, osećaćete se mnogo bolje.
Neka vam i vodič na putu promene ishrane radi poboljšavanja zdravlja probavnog sistema bude i ovaj moj sajt, NaDijeti.com u kojem do danas postoji 820 tekstova o zdravoj i uravnoteženoj ishrani. Takođe, ukoliko vam je potrebna stručna pomoć nutricioniste i tražite zdrav i uravnotežen personalizovani plan ishrane, stojim vam na raspolaganju, javite se da zajedno promenimo stvari na bolje.
U zdravlju se čitali,
Vaša Jasna.