Srčane bolesti su uzročnici najvećeg broja smrtnih ishoda u svetu, ali takođe i u Srbiji. Najbolje bi bilo kada bi ovu lošu statistiku promenili pravilnom ishranom. Pravilna ishrana najbolje može da utiče na sprečavanje ili smanjivanje učestalosti nastajanja srčanih bolesti. Mnoge od sledećih namirnica često izbegavamo, ali možda bi trebali da razmislimo da ih češće koristimo.

Ako je bolje sprečiti nego lečiti, onda bi na sledećem spisku za kupovinu najbolje bilo da upišete sledeće namirnice:
Citrusi: pomorandže, grejpfrut i limun
Pomorandže su omiljeno zimsko, a limunada letnje osveženje. Pored toga, nude obilje vitamina C, vlakana, pektina, kalijuma i hranljivih materija. Smanjuju količinu natrijuma, utiču na neutralizaciju opasnih proteina i smanjuju visok krvni pritisak. Jasno je da su odlične za srce. Grejpfrut pored vitamina C sadrži i holin, likopen, vlakana i kalijum.
Tamno zeleno lisnato povrće: kelj i spanać
Kelj je jedna od najboljih namirnica koje možete jesti ako želite da poboljšate zdravlje srca. Očuvaće vaše srce zdravim i sprečiti nastanak srčanih bolesti. Spanać je simbol za snagu, jer ga jede Popaj, ali realno govoreći, pored gvožđa kojim je bogat, sadrži i vlakna, antioksidante i omega-3 masne kiseline. Takođe ima malo kalorija.
Beli luk
Beli luk je stekao reputaciju “lošeg momka” zbog zadaha koji ostavlja za sobom, ali veoma je zdrav. Ima intenzivan ukus i hranjive sastojke za vaše srce (alicin). Trebali biste znati da je beli luk odličan za zdravlje krvnih sudova, deluje protiv stvaranja arterijskog plaka i smanjuje nivo enzima u telu. Ako ne volite zadah, uzmite ga u obliku tableta ili ga termički obradite sa drugim namirnicama, dakle koristite ga kao začin.
Leguminoze – mahunarke
Povrće iz ove grupe daje brojne zdravstvene koristi. Istraživanja pokazuju da možete sprečiti rizik od srčanih i moždanih udara ako imate ishranu bogatu mahunarkama. Tu ima mnogo kalijuma, magnezijuma i proteina, što je najbolje rešenje za smanjenje nivoa holesterola i krvnog pritiska. Zato, navalite na pasulj, grašak, sočivo, leblebije…
Riba bogata omega-3 masnim kiselinama
Plava riba je bogata omega-3 masnim kiselinama koje su dobra vrsta masti jer će sniziti nivo triglicerida i povećati nivo HDL holesterola. Takođe će sprečiti upalu. Jedite ribu bar 2 puta nedeljno i primetićete razliku. Ako možete jedite losos, skušu, tunjevinu, sardine i druge vrste morske ribe.
Paradajz
Paradajz je bogat likopenom koji znatno smanjuje rizik od dobijanja raka i od kardiovaskularnih bolesti. Najviše ga ima u organski uzgajanom paradajzu. On se najbolje apsorbuje ako paradajz jedete uz malo maslinovog ulja jer je ovaj karotenoid rastvorljiv u masti. Paradajz sadrži i druge fitonutrijente bitne za pravilno funkcionisanje organizma.
Bademi, orasi, lešnici
Ukusni su, sadrže mononezasićene masti i mogu da poboljšaju vašu inteligenciju, pamćenje i zdravlje srca. Oni će sniziti holesterol u vašem telu, sprečiti apsorpciju LDL-a i minimizirati rizik od srčanih bolesti. Užina kakava se poželeti može!
Crno vino
Čaša crnog vina na dan dokazano sprečava stvaranje holesterola i povećava nivo HDL-a. Vino sadrži antioksidante koji će sprečiti stvaranje ugrušaka održavajući krvne sudove fleksibilnim. Samo ga pijte umereno, baš kao što to rade Francuzi.
Crna čokolada
Svi vole čokoladu, pa je sjajno čuti da ona crna može da spreči srčane bolesti, moždani udar i druge probleme. Snižiće krvni pritisak, sprečiti hipertenziju, sniziti nivo krvnog pritiska i povećati fleksibilnost krvnih sudova.
Šargarepa
Šargarepe imaju izražen ukus, ali obezbeđuju i kombinaciju antioksidanata koji će najbolje sprečiti kardiovaskularne bolesti i oksidaciju arterijskog plaka. Svi znamo da one poboljšavaju vid, ali da li ste znali da se i oni bore protiv slobodnih radikala i smanjuju rizik od raka i srčanih bolesti? Imaju puno vitamina A, C i K . Zgodna za razna jela i salate.
Borovnice, kupine, ribizle, maline
Svo navedeno bobičasto voće, a naročito borovnice obiluju antioksidansima i hranljivim sastojcima. Jedite ih redovno kako biste uživali u koristima poput smanjenja nivoa holesterola, nivoa krvnog pritiska i nakupljanja arterijskog plaka. Ukusno i zdravo!
Cvekla
Cvekla nam daje puno antioksidanata i minerala. Cvekla nije samo živopisni sastojak mešane salate. Ona smanjuje nivo homocisteina u krvi i rizik od srčanih bolesti. Cvekla takođe jača brojne organe i bori se protiv raka.
Kurkuma
Kurkuma je postala popularna jer jelima daje pun ukus i veoma je blagotvorna. Ovaj začin sadrži kurkumin, koji je koristan ako želite da sprečite bolesti srca. Pored toga, kurkuma utiče na smanjenje gojaznosti, plaka krvnih sudova i visokog krvnog pritiska.
Chia seme i laneno seme
Chia semenke postale su popularne za razne kaše i salate. S razlogom, jer su stvarno super! Sadrže biljne proteine, vlakna, antioksidante, gvožđe i druge minerale i omega-3 masne kiseline. Laneno seme je takođe bogato omega-3 masnim kiselinama. Da bi moglo da se apsorbije, potrebno je da se jede kao mleveno laneno seme. Sve ove semenčice smanjuju rizik od holesterola i srčanih bolesti.
Jabuke
Jabuke su odlične za vaše zdravlje, ali to nije tajna. Jabuke sadrže puno minerala, antioksidanata i vitamina. Ovi hranjivi sastojci deluju zajedno kako bi držali krvni pritisak na normali i smanjili rizik od srčanih bolesti.
Plavi patlidžan
Patlidžani su ukusni, ali da li ste znali da imaju mnogo minerala, antioksidanata, vitamina i flavonoida? Dobri su za vašu cirkulaciju, nivo holesterola i zdravlje srca. Deluju i antikancerogeno.
Brokoli
Nadam se brokoli ne smatrate “bljak” povrćem, jer od njega možete napraviti neka veoma ukusna jela. A najbitnije je to što je i brokoli zdrav za srce. Takođe, pomoći će vam da snizite nivo holesterola i date fleksibilnost krvnim sudovima. U brokoliju se nalazi i sulforafan koji ima protivupalna svojstva i sprečava probleme sa šećerom u krvi.
Piletina
Piletina je popularan izbor i kod kupaca koji razmišljaju o svom zdravlju i to najbolje ona iz podnog organskog uzgoja. Pileće meso ima manje zasićenih masti i holesterola u odnosu na crveno meso. Postoji mnogo načina za pripremu piletine, a na kraju ćete završiti s fenomenalnim jelom bez obzira koji recept koristite.
Smokve
Veoma potcenjeno voće na našim prostorima. Dolazi leto, pripremite se da svom srcu pomognete jedući ih u svežem stanju. Ostali deo godine možete smokve jesti i kao sušene. Bilo kako bilo, zbog kalcijuma, vlakana i mnogih fitonutrijenata blagotvorne su za ceo kardiovaskularni sistem.
Kivi
Površina sa dlačicama ovog voća sakriva namirnicu sa puno vitamina B, C i E. Pored toga, kivi ima mnogo kalijuma, magnezijuma, bakra i polifenola. Kivi će zaštititi vaše srce, sprečiti stvaranje ugrušaka u krvi i ojačati vaše kardiovaskularno zdravlje
Đumbir
Da li ste znali da je đumbir dobar za vaše srce? Dokazano je da ovaj mirisni začin smanjuje rizik od srčanih bolesti. Na dalekom istoku je nezaobilazna namirnica, a mi balkanci tek treba da shvatimo koliko je on zdrav za srce. Snižava visok krvni pritisak i smanjuje rizik od bolesti srca.
Ovsena kaša
Ovsena kaša je najbolji način da započnete svoj dan. Često je i sama pripremam i propisujem u dijetama. Ukusna je, jednostavna za pripremu i svestrana. Ne zaboravimo da je takođe bogata folatima, vlaknima, kalijumom i omega-3 masnim kiselinama. Dobra je ako želite da smanjite nivo holesterola i održite čiste arterije.