Скочи на садржај

Kuvano žito- pšenica na najbolji način!

Kada dođe vreme slave, kuvano žito- pšenica je uz slavski kolač osnovna stvar. Tada kuvanu mlevenu pšenicu jedemo sa orasima i šećerom i eventualno muskantnim oraščićem, ali koliko vas uopšte jede kuvano žito bez ovih dodataka u nekim svakodnevnim prilikama?

Pšenica je glavno žito koje se uzgaja i gotovo uvek se konzumira u obrađenom, rafinisanom obliku – u obliku proizvoda od belog brašna. Kao nutricionista trudim se da objasnim pacijentima i naravno svim čitaocima značaj konzumiranja celog zrna. Celo zrno pšenice sadrži kompleksne ugljene hidrate. Oni duže daju osećaj sitosti i obezbeđuju više energije na duži rok. Prosti ugljeni hidrati uključujući proizvode od belog brašna rade suprotno, naglo dižu nivo šećera u krvi i još brže ga spuštaju, pa se glad vraća dosta ranije. Ono prvo je zdravo, ovo drugo nije.

pšenica
Foto: Pexels / Pixabay

Zašto celo zrno?

Celo zrno pšenice pored ugljenih hidrata oblikuje vlaknima, vitaminima i mineralima, ali i proteinima. Sve ovo ima pozitivan uticaj na zdravlje u smislu prevencije mnogih savremenih oboljenja – dijabetesa, bolesti srca itd. Jedini minus pšenice kao žitarice je nemogućnost njene primene kod obolelih od celijakije i nekih drugih oboljenja kod kojih je gluten za izbegavanje. Rafinisanjem celog zrna, nažalost, uklanja se čitav niz hranjivih materija iz pšenice i dobija se belo brašno koje je sinonim za gojaznost.

Pšenica (nekuvana) sadrži 330 kalorija na 100 grama, 12g proteina, 2g masti i čak 61g ugljenih hidrata – od toga 2g šećera, 11g vlakana. Takođe sadrži i selen, cink, gvožđe, kalcijum, magnezijum, fosfor, vitamine B kompleksa i vitamin E. Najbolji način da sve ovo i unesete je da pšenicu skuvate, a možete je jesti na razne načine.

Kuvanje žita

Pšenicu potopite u vodu preko noći. Kada odstoji, procedite i dodate još vode. Kuva se nekih 40 minuta, a potom se poklopi, a zrno pšenice nabubri. Ako je koristite za slavu, verujem da imate svoj recept, ali ako vam je ovaj put zdrava ishrana u glavi možete je koristiti u salatama, supama i varivima. Postoji puno recepata u kojima je kuvano žito jedan od sastojaka, pa istražite svoj ukus i obogatite trpezu.

Pšenica i zdravlje

Kuvano žito, pšenica ima puno zdravstvnih pogodnosti. Jeftina je i relativno lako se priprema. Evo gde je sve blagotvorna:

  • Odlična je protiv opstipacije (zatvora) i regulište probavu,
  • Deluje protivupalno naročito kod debelog creva,
  • Smanjuje rizik od osteoporoze,
  • Ublažava simptome menopauze,
  • Utiče na spečavanje metaboličkog sindroma,
  • Pomaže u regulaciji holesterola i triglicerida,
  • Pozitivno utiče na krvni pritisak,
  • Smanjuje rizik od insulinske rezistencije i dijabetesa,
  • Smanjuje rizik od katarakte i degeneracije makule
  • Smanjuje osećaj gladi- dobar uticaj kod osoba na dijetama,
  • Utiče na detoksikaciju organizma,
  • Bolja koža, kosa, nokti, manje akni.

Jasno vam je da pšenica zbog bogatstva biljnih lignana čuva srce i smanjuje mogućnost srčanog i moždanog udara. Ovo je potvrđeno u nekoliko istraživanja. Za kraj da napomenem da zbog nutritivnog sastava konzumiranje kuvane pšenice pomaže opštem raspoloženju, smanjenju depresije i anksioznosti.

Naravno, sve gornje benefite ne možete koristiti ako vam smeta gluten koji pšenica svakako sadrži i tada bih vam preporučila da je zaobilazite u širokom luku.

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.