Bol u želucu, kao i grčevi, nadimanje, mučnina ili osećaj težine/ nelagode u stomaku obično su simptomi koji mogu biti veoma neprijatni, pa čak i ozbiljni.

Sve smetnje sa probavom su dovoljo ozbiljne ako se ponavljaju i tada ih morate ozbiljno razmotriti.
Kako razlikovati šta vas boli?
Ako ste ikada bili kod lekara u vezi problema sa stomakom, prvi korak je da kažete gde vas tačno boli. Potom lekar putem opipavanja i vaših reakcija na eventualnu bol određuje gde je problem.
- gore desno: jetra (hepatitis), žuč (upala);
- gore levo: upala slezine, želudačni problemi;
- gore po sredini: čir na želucu, pankreatitis, gastritis;
- dole desno: upala slepog creva, upala jajnika kod žena;
- dole levo: divertikuloza, ciste na jajnicima;
- dole po sredini: infekcije urinarnog sistema, ginekološki problemi, itd.
Loša probava
Ako osećate oštru bol i nadimate se gornjem delu stomaka, radi se lošoj probavi. Za početak, odreknite se alkoholnih pića i teške hrane. Uobročite se i pokušajte da ne budete halapljivi za stolom, dobro sažvaćite svaki zalogaj.
Stres takođe može da bude uzrok loše probave, pa razmišljajte i o načinima kako da ga se rešite. Svakako se posavetujte sa lekarom u slučaju neke potrebe za dodatnom terapijom.
Netolarancija na laktozu i gluten
Ako vas muče nadimanje i bolne stolice nakon komzumiranja mlečnih proizvoda, to može biti zbog intolerancije na laktozu. Ako vam se simptomi iznova vraćaju, pokušajte da za početak izbacite iz ishrane mlečne proizvode i da obavezno vodite dnevnik ishrane.
Intolerancija / netolerancija na laktozu se menja s godinama, jer se koncentracija enzima potrebnih za varenje laktoze smanjuje. Stoga je starijim osobama teže sa svare mleko i mlečne proizvode. Netolerancija na laktozu može biti i nasledna.
Netolerancija na gluten se manifestuje bolom u želucu, uz zatvor i nadimanje. Osoba koja pati od celijakije, običnom, glutenskom ishranom može oštetiti sluznicu creva.
Ukoliko sumnjate na neki od navedenih problema, prvo posetite lekara. Što se tiče ishrane, ona isključuje namirnice koje u sebi sadrže gluten. Naravno i ovde je poželjno voditi dnevnik ishrane.
Opstipacija / zatvor
Ako vas muči nadimanje, a nemate redovnu stolicu i apetit, a imate grčeve u želucu i osećate mučninu, možda se radi o zatvoru. Prvo šta treba da razmotrite je promena ishrane, tako da ubacite što više vlaknaste hrane: a to znači povrća, voća i integralnih žitarica.
Dobra hidratacija je takođe neophodna, pa pijte više vode, a manje kafe, alkohola i čaja, jer diuretici ne pomažu kod ovog stanja. Da bi se creva bolje radila i vi mora da se pokrenete, pa uvedite redovnu fizičku aktivnost.
Nemojte dozvoliti da ovaj problem rešavate isključivo laksativima, obavezno se posavetujte sa vašim lekarom.

Sindrom iritabilnog creva
Ako vas često boli stomak, imate nadimanje ili nelagodu, čest proliv ili zatvor proverite da li se radi o sindromu iritabilnog creva.
Masna, vlaknasta hrana može pogoršati ove simptome. Uvođenjem probiotika u ishranu možete smanjiti smanjiti proizvodnju gasova i nadimanje.
Uzimanje probiotika kod osoba koje imaju sindrom iritabilnog creva se pokazalo svrsishodnom u smislu smanjenja tegoba. Koristite jednu vrstu probiotika nekih 4-6 nedelja, ali uz obaveznu konsultaciju sa lekarom.
Čir na želucu, gastritis i gastroenteritis
Ako imate mučninu, povraćanje i bol u nekoj tački gornjeg abdomena jačeg intenziteta dok ste gladni nego dok ste siti, može biti da imate čir na želucu, ili možda upalu sluznice želuca – gastritis.
U oba slučaja uzrok može biti preterana upotreba antiinflamataronih lekova. Gastritis često uzrokuju i bakterije, na primer helikobakter. Dijagnozu vam svakako može potvrditi vaš lekar, kao i odgovarajuću terapiju.
Gastroenteritis karakterišu grčevi u želucu sa dijarejom, povraćanjem i mučninom uz glavobolju i visoku temperaturu. Ona je najčešće posledica trovanja hranom, npr salmonelom. I ovde je prva stvar da konsultujete lekara.
Eliminišite bol u želucu
Gore su pomenuti samo neki od problema sa želucem, a kao što se vidi, od vrste problema zavisi i rešenje. Ono što je zajedničko, nemojte da vas bol u želucu spreči da nađete sebi neku razonodu i pokrenete se. Problemi sa želucem se manje javljaju kod fizički aktivnih osoba.
Od ishrane pomažu probiotici, čajevi od đumbira, nane i kamilice, kao i izbegavanje hrane koja je teška, masna, naročito industrijskih namirnica. Lako svarljiva hrana koja sadrži vlakna, recimo banane su kod većine stomačnih problema dobro rešenje.
Nakon obilnog, začinjenog i masnog obroka obično mogu da se jave problemi sa pojačanim lučenjem želudačne kiseline, što je normalna reakcija organizma na prežderavanje. To vam stvarno ne treba.
Smanjite veličinu obroka i forsirajte više obroka s manjim količinama. Na primer umesto dva jaka, napravite 4-5 manjih. Tako ćete manje opterećivati želudac.
Odreknite se pušenja i alkohola i ne koristite previše začina u ishrani. Možete vi to.