Скочи на садржај

Da li “sakrivanje” povrća u hranu za decu zaista deluje?

Da li vaše dete izbegava da jede povrće? Kako detetu usaditi značaj raznovrsne ishrane u kojoj svakako povrće ima veliku ulogu? Ovo su samo neka od pitanja na koje svaka mama traži odgovor. Verovatno ste probali ovo iz naslova, a evo da zajedno vidimo koliko ovo ima efekta.

Možda je to bilo toliko davno pa se ne sećate, ali gotovo svi smo kao deca “bežali” od povrća i naslađivali se ukusnim namirnicama koje nismo morali da “lovimo” po tanjiru. Evo, repriza je tu i sada naše dete odbija čak i da dodirne povrće na tanjiru. Osećamo se frustrirano i razmišljamo o rešenju problema.

Da li sakrivanje povrća u hranu za decu zaista deluje?
Foto: Pexels

Igramo se “žmurke”

Pronašli smo nešto interesantno na Pinterestu ili Instagramu – recepte gde neke mame sakrivaju povrće u hrani svoje dece i ideja se rađa! Ovi recepti će ih sigurno naterati da jedu povrće. I pogodite šta se dešava? Sad klinci piju voćni smoothie pun kelja, kolač od bundeve ili mafine od tikvica, a ni ne shvataju da su upravo pojeli povrće (pa i voće) koje su odbijali pre neko veče. Da li ste ih konačno pobedili?

Nažalost, ovo je samo kratkoročno rešenje. Vaše dete jede povrće i unosi neke hranljive materije, ali dugoročno to ne pomaže vašoj deci da izgrade zdrave navike u ishrani. Istina je da većina male dece ne voli povrće i to je u redu!

Ostale biljne namirnice kao što su voće, skrobno povrće, žitarice, sočivo i pasulj takođe imaju iste hranljive materije koje se nalaze u povrću. Ako jedu raznovrsne gorepomenute namirnice, najverovatnije dobijaju hranljive materije potrebne njihovom telu za rast i razvoj. Ne brinite se previše ako ne jedu uvek povrće koje ste im pripremili!

U znatiželji je ključ!

Naterati decu da jedu povrće nije lako, ali tokom vremena uz dosledno izlaganje povrću pripremljenom na različite načine i gledajući nas odrasle da ga jedemo, na kraju će pojesti malo povrća. Cilj izlaganja male dece povrću je da ih nateramo da sama jedu raznovrsno povrće kada postanu starija i budu u stanju da sami donose zdrav izbor.

Dakle, da li skrivanje povrća u hranu vašeg deteta zaista funkcioniše? Odgovor je – ne baš, ovako ćete naterati dete da unosi povrće u kratkom roku, ali to ne pomaže u izgradnji zdravih navika u ishrani vašeg deteta na duži rok.

Nema ničeg lošeg u dodavanju povrća u smutije, peciva ili jela od mesa, ali obavestite dete šta se nalazi u hrani koju jede i možda neka vam pomogne da je pripremite. Jedan od načina na koji to radim je da moj sin pomogne da doda spanać u svoj smoothie ili da doda i umeša šargarepu ili tikvice u testo za mafine. Takođe, neka dodavanje povrća u hranu bude samo jedan od mnogih načina na koje nudite i izlažete svoje dete povrću!

Razmišljajte proaktivno i hranite i njihovu znatiželju. Kroz igru oni dosta toga mogu da nauče, pa neka im to pomogne i u usvajanju zdravijih navika u ishrani.

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.