Najčešći crevni poremećaj je sindrom nadraženog creva. Sindrom nadraženog creva sastoji se od niza povezanih siptoma, uključujući učestale bolove u trbuhu i neredovnu stolicu. Poremećaj izaziva nenormalno kretanje mišića u crevnom zidu. To stvara teškoće u načinu na koji se hrana kreće kroz sistem za varenje, što rezultira prolivom ili zatvorom i / ili bolovima od grčeva crevnih mišića. Nervi u crevnom zidu takođe mogu da preterano da reaguju na bolne nadražaje, na primer, rastezanjem creva.
Sindrom nadraženog creva pogađa dvostruko više žena nego muškaraca. U nekim slučajevima poremećaj može biti posledica prevelike ili premale količine želudačne kiseline ili nedovoljne količine želudačne kiseline ili nedovoljne količine enzima za varenje.
Simptomi:
Svako ima razlitu kombinaciju simptoma, koji čak i od jedne osobe mogu varirati po jačini u različitim periodima. Većina ljudi koji pate od ove tegobe imaju više simptoma:
- bol u donjem delu trbuha, koji se privremeno ublažava pražnjenjem creva ili gasova;
- nadimanje posle jela;
- krčenje u crevima;
- preterani gasovi;
- proliv, naročito rano ujutru;
- zatvor;
- naizmenično zatvor i proliv;
- osećanje da creva nikad nisu sasvim ispražnjena;
- sluz u stolici
Glavobolje, umor, depresija takođe su česti. Drugi simptomi povezani sa ovim sindromom su bol u leđima ili butinama, obilne ili bolne menstruacije, bol tokom polnih odnosa kod žena i česta ili hitna potreba za mokrenjem.
Ako patite od ovog sindroma, vaša creva mogu negativno reagovati na jedan ili više faktora. To su, između ostalog, pušenje, antibiotici, neke namirnice, promena nivoa estrogena, preterane fizičke aktivnosti, anksioznost, depresija i drugi oblici stresa. I neke druge tegobe imaju iste siptome koji se lako mogu pobrkati sa simptomima ovog sindroma. Tu spadaju nepodnošenje laktoze ili glutena. Mnogim ljudima je lakše da žive sa sindromom kada se jednom postavi dijagnoza i kada shvate da njihovi siptomi nisu posledica neke ozbiljne bolesti.
Ishrana:
- Ako vas muči zatvor, postepeno uvodite namirnice bogate vlaknima (integralne žitarice, voće i povrće). Pazite: nerastvorljiva vlakna (iz pirinča, koštuničavog voća, hleba i drugih namirnica koje sadrže pšenicu ili raž, kao i kore i semenke voća), mogu da pogoršaju simptome. U tom slučaju povećajte količinu vlakana hranom koja sadrži samo rastvorljiva vlakna (oljuštena voće i povrće, grašak, pasulj, pirinčane mekinje, zobena kaša i druga jela sa zobi). Ova vrsta vlakana umiruje sistem za varenje i stvara obilniju stolicu;
- Životinjske masti zamenite biljnim uljima, naročito hladno ceđenim. Isprobajte ulje repice, maslinovo, suncokretovo;
- Jedite manje a češće obroke;
- Ograničite uzimanje alkohola i jako začinjena jela;
- Ako pušite, prestanite ili smanjite. Pušenje podstiče lučenje adrenalina neurotransmitera koji može da utiče na kontrakciju creva;
- Redovne umerene fizičke vežbe pomažu regulaciji pokreta crevnih mišića, a fizički aktivne oobe manje su podložne sindromu;
Hrana je važan faktor kod sindroma nadraženog creva, ali nema dijete koja će svima pomoći. Posavetujte se sa lekarom ili nutricionistom, pre nego što uvedete korenite promene u načinu ishrane.