Da li znate koliko jedan gram masti daje kalorija? Devet. To je znatno više od kalorija koje se dobijaju iz jednog grama belančevina koje daju 4 kalorije, ili 1 g ugljenih hidrata koji takođe daju 4 kalorije. Ne dajte da vas ovi jednocifreni brojevi prevare: i sami znate koliko možete grama da pojedete u toku jednog obroka.
Očigledno je da ako želimo da smanjimo unos kalorija, prvo moramo da krenemo od masti. Masti su u ishrani zastupljene u svim namirnicama životinjskog porekla, ali i mnogim namirnicama biljnog porekla. Kada se govori o mastima, to je termin koji se odnosi na masti i ulja. Bez nekog deteljnijeg ulaženja u biohemiju, važno je znati da su masti potrebne za normalan rad organizma, dakle, ne smemo se potpuno odreći masne hrane. U mastima se rastvaraju važni vitamini A, D, E, a masti učestvuju i u proizvodnji mnogih enzima i hormona.
Ako ste u gradu i obuzme vas glad, masnu (brzu) hranu možete naći na svakom koraku. Možete li joj odoleti? Kao preventivu, potrudite se da ne izlazite gladni, već obedujte ako planirate da se zadržite napolju. Alternativa je da preskočite fast food i potražite mesto gde pripremaju hranu bez ili sa malo masnoća, na primer azijski restoran u kome služe bareno povrće sa piletinom ili ribom.
Kada ste kod kuće, lakše ćete kontrolisati šta jedete, a evo nekoliko saveta kako da smanjite unos masti, a time i kalorija:
- Nabavite posuđe sa teflonskom ili keramičkom podlogom. Na ovaj način ćete upotrebu masti i ulja koje su potrebne za prženje svesti na minimum.
- Izbegavajte prženje u dubokoj masnoći i pohovanje, a favorizujte dinstanje, kuvanje, pečenje u rerni, kesi za pečenje, na teflonu ili električnom roštilju.
- Potrudite se da jela koja pripremate budu što jednostavnija. To recimo mogu biti pileće grudi sa dinstanim povrćem, bez umaka i svežom/sezonskom salatom.
- Ne jedite hranu dok je pripremate, jer na taj način nećete znati koliko ste je pojeli. Izuzetak su salate od povrća, recimo kupus salata, koja je skoro bez kalorija.
- Kada pripremate jelo sa mesom, uklonite vidljivu masnoću sa njega, a kod živinskog mesa uklonite kožu.
- Volite jela od jaja? Žumance je veoma kalorično za razliku od belanca, pa ako je moguće, upotrebite dva belanca umesto celog jajeta.
- Umesto pavlake, sosove i čorbe možete zgusnuti pire krompirom, a u tu svrhu možete korititi i jogurt sa belancetom.
- Ako po receptu u neko jelo treba staviti šoljicu ulja, prepolovite tu količinu. Ukus će ostati isti, a kalorije će se prepoloviti
- Sveže biljke i začini će poboljšati ukus jelu, bez povećanja sadržaja masti i kalorija. Napravite svoju selekciju.
- Pripremite onoliko hrane koliko je potrebno, ne preterujte sa količinama. Ne prejedajte se samo zato što “ne valja bacati hranu”.
- Ne jedite iz ogromnih tanjira, jer ćete imati utisak da se malo jeli.
- U tanjir stavite onolikohrane koliko vam je potrebno i ne dodavajte više hrane, osim salate i povrća.
- Jedite polako, dobro sažvaćite hranu.
Kao što vidite, nije teško, samo je potrebno malo želje, strljenja i volje. Rezultate ćete videti na vagi i u ogledalu.